HIRUDOTERAPIE - HISTORIE
Pouštění krví pomocí pijavice je zmiňována lékaři už ve starém Římě /např. Galén/. A ve východní medicíně /např. Ibn Sina – Avicena. Avšak nejstarší zmínka o terapii pijavicemi sahá 1000 roků nazpět. Egyptská hrobka faraona18 té dynastie /1567 -1308r. před Kristem. Zmínek z historie je mnoho. Uznává se, že právě Kleopatře pomohla léčba pijavicí lékařskou otěhotnět. V Evropě se první zmínky objevily v dílech řeckého lékaře a básníka Nikandrosa z Colophonu /2. stol.n.l./. V minulosti se často používaly při hubnutí. Říká se, že se lidé bez větších problémů zbavovali 5 -10 kg. Boticelli používal pijavice aby měl lepší hlas. O masovosti používání tedy o účinnosti hirudoterapie svědčí skutečnost, že v 30 tých letech 18. stol. bylo v Rusku prodáno 30 milionů pijavic ročně. Léčebná užitečnost pijavic byla tak vysoká, že na přelomu 18.-19.stol.vyváželo Rusko do západní Evropy, především do Francie 80.-100.milionů kusů ročně. Také Maďarsko je velkým vývozcem. Později byla léčba pijavicí vytlačena metodou pouštění žilou. Používání pijavic při léčbě se udržovalo pouze u léčitelů, mnichů a v lidovém léčitelství. V průběhu druhé poloviny 19.stol.a začátkem 20.stol. se vztah k hirudoterapii velmi pomalu měnil, jelikož si lékaři všimli, že při některých chorobách léčení působí na celý organismus, a to bez vedlejších účinků. S politováním je možné konstatovat, že i někteří součastní představitelé moderní medicíny se stavějí k hirudoterapii přinejmenším s nedůvěrou a stále upřednostňují farmakologické léčení, bez ohledu na fakt, že soustavně klesá účinnost léků a stoupá nemocnost. Nejzajímavější na tom je, že největší námitky mají právě ti ,,odborníci“, kteří o hirudoterapii nevědí absolutně nic – přednesl jeden známý český lékař. O užitečnosti pijavic svědčí i zákony v některých zemích, které je už století chrání. Na světě existuje přibližně 600 druhů pijavic, z nichž se v medicíně používají jen 3 druhy. Tyto pijavice se dají lehko rozlišit od jiných; jsou zelenkavé a na zádech mají žluto -oranžové proužky. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicínské účely. Lékařské pijavice jsou chráněné a v přírodě se takřka nevyskytují. Dnes se pijavice množí v zajetí v institucích jako je Bristol Zoo Gardens a v biofarmách v různých částech Evropy. Pijavice našly novou slávu v mikrochirurgii, kde lékaři oceňují preciznost pijavic odvést ucpané cévy a sraženou krev ze zraněných míst. Plastičtí chirurgové jsou zvlášť vděční za přínos, funkce pijavic při těžkých transplantacích a v rekonstrukční chirurgii.
Pro aplikaci pijavic používáme lékařské pijavice (laboratorní pijavice). Je zákaz používat pijavic z přírody a pijavice, které už byly aplikovány.
Pijavice po jednorázové aplikaci utratíme!
Během aplikace pijavic, která trvá asi 30 – 60 minut, každá pijavice vysaje 6 – 15 ml krve. Ale nejdůležitější jsou látky které při se při tom dostávají do těla. Jsou to hirudin, hyaluronidaza, izopeptidasa, bdelliny, blokátor kallikreina atd.
Léčebný efekt hirudoterapie je
1. vstříknutí biologicky aktivních sloučenin (látek), které proniknou do organismu.
2. kontrolované odpouštění krve při aplikaci, ale i po ní.
3. Vznikem komplexu obraných reakcí těla na ranky po přiložení pijavic do konkrétních míst na kůži, nebo sliznici.
Kdy se pijavice nesmí použít:
- při poruchách srážlivosti krve
- při alergii na látku hirudin nebo histamin
- poruchy imunitního systému – existující imunosupresiva
- v těhotenství
- při použití léků s obsahem olova,
- při lécích na ředění krve
- při hrozícím anafylaktickém šoku
– alergie na štípnutí hmyzem
- tepnová nedostatečnost
– posttrombotický syndrom
- těžká chudokrevnost (anémie)
- vysoké stadium cukrovky v kombinaci se špatně se hojícími ranami
- při poruchách hojení se ran
- rakovina, akutní infekce a horečnaté stavy nejasného původu, infarkt srdečního svalu, dlouhotrvající infekční stavy
– permanentně se zhoršující, akutní tromba
– při hrozícím se uvolnění (diagnostikované), při vyčerpaném organismu
– marasmus, rakovina kůže, rekonvalescence v období po chemoterapii, sepse, hluboké otevřené rány a vředy, choroby kůže způsobené poruchou vnitřních orgánů, při krvácivé mrtvici.
(další kontraindikace je možno určit při osobní konzultaci)
Základní diagnozy při kterých se pijavice lékařská s úspěchem používá - nejčastější choroby:
– srdeční
– stenokardie (křečovité zúžení srdečních cév spojené s pocitem úzkosti)
– hypertenze
– srdeční nedostatečnost
– zápal průdušek
– průdušková dušnost
– gastritis (zánět sliznice žaludku)
– chronický zánět jater a cirhóza jater
– jizvové onemocnění žaludku a střev
– chronický zápor (nepřijímání potravy)
– chronická pankreatitida (zánět slinivky)
– alergie
– cukrovka
– štítná žláza
– cysta
– cholesterol
– křečové žíly
– IBS – syndrom dráždivého střeva
Chirurgie:
– předoperační období – pooperační těžkosti
– zánětlivé onemocnění kůže a podkoží, vřed, furunkl, absces …
– křečové žílyhirudoterapie
– akutní a chronický zánět žil
– chronické a nehojící se rány
– akutní hemeroidy, chronické hemeroidy a trhliny ve střevech
– akutní zánět mléčných žláz, laktóza
– osteomyelitis
– zánět kostí postupující od dřeně
– radikulitida, ischias, lumbago
– odřeniny, krevní podlitiny, následky traumat
Příprava pacienta
Dva dny před terapií se nesmí místo mazat – sprchový gel, emulze atd. Čištění kůže se provádí čistou vodou, nebo dětským mýdlem. Pokožka pacienta má být teplá, proto se používá teplá voda. Před samotnou aplikací se vybrané místo vydezinfikuje čistým lihem.
Příprava pijavice
Potřebný počet pijavic vydezinfikujeme v připraveném roztoku 7 min nebo 2 hodiny před aplikací dáme do přibližně 20 stupňů u převařené vody.
Počet pijavic potřebných na terapie se určuje na základě více faktorů – váha , věk , choroba
Při chronických chorobách se používá menší množství počtu pijavic s vyšší frekvencí. Při akutních chorobách se používá větší počet s nižší frekvencí.
U člověka, který nebere léky a je zdravý, může být počet přiložených pijavic až 10 kusů.
Všeobecná zásada – na každý 1 kilogram váhy jedna pijavice. Ne najednou! Počet musí být rozložený na celou kůru, kdy se vždy respektují předešlé podmínky.
Díky účinkům jiných biologicky aktivních látek ve slinách pijavice se zlepšuje mikrocirkulace v tkáních, likvidují se podlitiny a stagnační jev. Vysoká účinnost hirudoterapie se vysvětluje i další skutečností. Účinnost spočívá v obnově kapilárního prokrvování a lepšího průtoku v lymfatickém systému ( ředí lymfu). A tak látky obsažené ve slinách pijavice napomáhají rozštěpení tuku a snižování cholesterolu v krvi. Výsledkem je zvětšení průtoku krve a roztáhnutí cév. Je známé, že vznik celulitidy je spojený s narušením hormonální rovnováhy v těle. Aplikování pijavic může způsobit usměrnění a normalizaci hormonální funkčnosti těla. Kromě všech těchto skutečností pijavice zlepšují imunitní odolnost, což se projevuje příznivě na celkovém zdraví člověka. Avšak přikládání pijavic nesmí být chaotické a bez zhodnocení celkového stavu člověka. Aby se dostavil výsledek, musí být řešení problému odborné a komplexní.
Dnes používání pijavic v léčebném procesu zažívá druhé zrození. Hirudoterapie není jediná v širokém spektru možností odstranění nemocí a proto se často používá komplexně v konkrétním léčení nemocí různého typu. Podstatnou otázkou je zvolení správných zón a bodů na přiložení. Léčení pijavicí lékařskou je v porovnání s medikamentózní léčbou a někdy i chirurgickým zásahem komplexním ovlivňováním organizmu v celku. Ovlivňuje správnou funkci všech systémů prakticky bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Každý ví, že moderní farmaceutické léky přinášejí s sebou nekonečnou řadu vedlejších účinků. Je to způsobeno zaměřením se na jednu věc s odděleným mechanizmem působení.
500 Kč / hod.
cena jedné pijavice (hirudo medicinalis) 150 Kč
Pro ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dostavit osobně, je možnost provést zaškolení některého z rodinných příslušníků.
Délka léčby
U každého pacienta s určitou diagnózou je aplikace individuální. Na začátek aplikujeme vždy jen dvě pijavice (pokud nenastanou potíže a alergické reakce, můžeme po sedmi dnech aplikaci opakovat a zvyšovat počet pijavic). Doporučená aplikace je jednou za 7 dní. Počet aplikací je 5-7, maximálně 10.
Mgr. NIKOLA PYLYPENKO
PRACOVNÍ DOBA: ST, ČT, PÁ - 08:30 - 15:30
BUDOVA MINISTERSTVA VNITRA
NA PANKRÁCI 72
(BUDOVA A, VEDLE CUKRÁRNY)
METRO C: Pražského povstání
telefon: +420 974 849 013
Prosím, vždy je třeba se dopředu objednat!
mobil: +420 608 999 940
e-mail: rehabko@pylypenko.cz
nebo
IČO : 690 24 561